


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.71 mm |
| Width | 3.71 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1.8 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Min Input Voltage | -20 V |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 days ago) |
| Max Output Current | 300 mA |
| Operating Supply Current | 12 µA |
| Quiescent Current | 12 µA |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Current Limit | 320 mA |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 days ago) |
| Line Regulation | 1.5 mV |
| Load Regulation | -20 V |
Stock: 1242
Distributors
pcbx
Unit Price$3.62248
Ext.Price$3.62248
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.62248 | $3.62248 |
| 10 | $2.77497 | $27.74970 |
| 25 | $2.63542 | $65.88550 |
| 50 | $2.50289 | $125.14450 |
| 100 | $2.37703 | $237.70300 |
| 300 | $2.25750 | $677.25000 |
| 500 | $2.14398 | $1071.99000 |
| 1000 | $2.03613 | $2036.13000 |
